0
نمایش فیلترها
مقالات

دلایل استرس والدین برای فرزند آوری و نکاتی برای مدیریت آن ها

دلایل استرس والدین برای فرزند آوری و نکاتی برای مدیریت آن ها
طبیعی است که به عنوان والدینی که هنوز فرزندی ندارید و قصد فرزند آوری دارید، استرس داشته باشید. زندگی شما در شروع تغییرات زیادی است. برخی از منابع رایج اضطراب عبارتند از: سلامت نوزاد و والدین بارور، نگرانی در مورد مسائل مالی و سوالاتی در مورد توانایی شما برای اینکه یک والدین خوب باشید. در حالی که انتظار می رود مقداری اضطراب وجود داشته باشد، اگر خواب، رژیم غذایی یا فعالیت های روزانه شما را مختل می کند، ممکن است بخواهید با یک مشاور صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا ترس های خود را بهتر درک کرده و مدیریت کنید.

 

دلایل استرس والدین برای فرزند آوری و نکاتی برای مدیریت آن ها

هرکسی در مقطعی از زندگی خود چیزی را تجربه می کند که باعث نگرانی آنها می شود. یکی از رویدادهای مهم زندگی که می تواند باعث اضطراب شود، داشتن فرزند است.

در حالی که تمرکز در دوران بارداری اغلب بر روی مادر باردار است، یک بررسی در سال 2021 نشان داد که پدران در طول بارداری شریک زندگی خود و سال اول والدینی  با درصد های بالاتر از میانگین اضطراب را تجربه می کنند  .

دلایل اضطراب والدینی که نابارور هستند چیست؟ چگونه این اضطراب می تواند خود را نشان دهد و چه چیزی می تواند به شما در مدیریت آن کمک کند؟

برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

علل اضطراب در والدین قبل از فرزند آوری:

یک مطالعه در سال 2017 در پست‌های شبکه اجتماعی ردیت ، برای شناسایی نگرانی‌های رایج برای والدین نابارور پرداخت.

منابع رایج اضطراب که در پست‌های والدین نابارورعبارتند از:

 • ترس برای سلامتی نوزاد
 • نگرانی برای والدین متولد شده
 • نگرانی در مورد آینده رابطه بزرگسالان
 • عصبی بودن در مورد نقش پدر بودن
 • ناراحتی در مورد تعارضات احتمالی کار و خانواده

چیزهای زیادی برای باز کردن این موضوعات وجود دارد، بنابراین اجازه دهید کمی عمیق تر به برخی از این دلایل اضطراب بپردازیم .

1.عوارض بارداری یا زایمان

نگرانی در مورد سلامت والدین یا فرزند متولد نشده خود کاملاً طبیعی است. اکثر بارداری ها بدون هیچ مشکلی پیش می روند، اما گاهی اوقات ممکن است عوارضی نیز رخ دهد.

برخی از عوارض شایع در بارداری یا زایمان عبارتند از:

 • فشار خون بالا
 • دیابت بارداری
 • عفونت ها
 • زایمان زودرس
 • سقط جنین
 • مرده زایی

بسیاری از عوارض احتمالی در دوران بارداری را می توان به طور موثر با مراقبت های پزشکی فوری مدیریت کرد. همچنین پیگیری ویزیت ها و آزمایشات قبل از تولد بسیار مهم است.

اگر در مورد عوارض احتمالی نگران هستید، ممکن است بخواهید هر زمان که ممکن است در قرارهای قبل از زایمان شرکت کنید. می توانید با متخصص زنان زایمان والدین صحبت کنید تا خیال خود را راحت کنید.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر کتاب هایی در مورد بارداری و زایمان بخوانید.

 

2امور مالی

بزرگ کردن نوزاد می تواند پرهزینه باشد. خواه نگرانی شما هزینه های اولیه مراقبت روزانه و پوشک باشد یا هزینه های طولانی مدت مانند دانشگاه، طبیعی است که نگران این باشید که آیا پول کافی برای فرزندتان خواهید داشت یا خیر.

ممکن است بخواهید تحقیق کنید که چه برنامه ها و منابع رایگانی برای والدین جدید در جامعه شما در دسترس است. ملاقات با یک مشاور مالی همچنین می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه بلند مدت را ترتیب دهید.

 

3. تنظیم برنامه های عادی روزمره پس از زایمان:

اضطراب و افسردگی پس از زایمان نه تنها توسط والدین متولد شده تجربه می شود. یک بررسی در سال 2019 نشان داد که از هر 10 پدر، 1 نفر افسردگی و اضطراب پس از زایمان را تجربه می کند.

به خاطر داشته باشید که اگرچه افسردگی پس از زایمان ممکن است در هر مرحله ای از سال اول زندگی کودک رخ دهد، اما این خطر برای والدینی که نابارور هستند، زمانی که نوزاد 3 تا 6 ماهه است، بیشتر است.

والدین بودن می تواند تغییرات زیادی در شیوه زندگی ایجاد کند، از جمله شب های بی خوابی. اگر در مدیریت این تنظیمات مشکل دارید یا احساس می کنید که ممکن است اضطراب یا افسردگی را تجربه کنید، مهم است که فوراً به دنبال کمک باشید.

4. سلامت نوزاد :

به عنوان والدین یک نوزاد، کاملا طبیعی است که از کودک خود محافظت کنید. متخصصان پزشکی برای اطمینان از سلامت کودک شما وجود دارند.

بلافاصله پس از تولد، کودک شما چک های سلامتی مختلفی دریافت می کند. علاوه بر این، در ماه اول پس از تولد نوزادتان، به طور مکرر به پزشک اطفال مراجعه خواهید کرد.

اگر نگران سلامتی نوزاد خود هستید، هرگز در تماس با پزشک اطفال تردید نکنید. خواندن کتاب و شرکت در کلاس‌ها همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید در صورت بیماری به نوزادتان چه چیزی باید انتظار داشته باشید و چگونه به او کمک کنید.