حراج داغ تابستانی کافه دارو تخفیف روی همه محصولات+ کد تخفیف summer1  هدیه کالا 2 الی 8 تیرماه

0
منوی کافه دارو
داروخانه آنلاین-کافه دارو نمایش فیلترها
مقالات

حقایقی در مورد سرطان پروستات ،سرطانی، که به سرعت به استخوان ها سرایت می کند

حقایقی در مورد سرطان پروستات ،سرطانی، که به سرعت به استخوان ها سرایت می کند
در مراحل پیشرفته سرطان پروستات، سرطان ممکن است شروع به گسترش در استخوان ها کند. این باعث ضعیف شدن استخوان ها می شود که می تواند منجر به درد شود. اگرچه سرطان متاستاتیک پروستات قابل درمان نیست، درمان‌های زیادی در دسترس هستند. این داروها سرطان پروستات را هدف قرار می دهند، اما همچنین به تقویت استخوان ها و مدیریت علائمی مانند درد استخوان کمک می کنند.

 

حقایقی در مورد سرطان پروستات ،سرطانی، که به سرعت به استخوان ها سرایت می کند

 • هنگامی که سرطان پروستات گسترش می یابد، استخوان ها معمولاً اولین ناحیه ای هستند که تحت تأثیر قرار می گیرند.
 • متاستاز استخوان می تواند استخوان های شما را ضعیف کرده و منجر به علائمی مانند درد استخوان شود.
 • هیچ درمانی برای سرطان متاستاتیک استخوان وجود ندارد، اما گزینه های درمانی ممکن است به کاهش علائم کمک کنند تا شما راحت باشید.

سرطان پروستات یکی از انواع سرطانی است که بیشترین احتمال گسترش یا متاستاز به استخوان ها را دارد. چهار مرحله اصلی سرطان پروستات وجود دارد و مرحله 4 اغلب شامل متاستازهای استخوانی است.

متاستازهای استخوانی در بیش از 60 درصد افراد مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات رخ می دهد. اگرچه سرطان پروستات که به استخوان‌ها گسترش می‌یابد قابل درمان نیست، اما می‌توانید اقداماتی را برای تقویت استخوان‌های ضعیف و مدیریت علائمی مانند درد استخوان انجام دهید.

سرطان پروستات به استخوان ها سرایت  می کند . هر نوع سرطانی پتانسیل انتشار به استخوان های شما را دارد.

انواع سرطانی  که بیشترین احتمال متاستاز به استخوان را دارند عبارتند از:

 • سرطان پستان
 • سرطان ریه
 • سرطان پروستات

هنگامی که سرطان از یک مکان شروع می شود و سپس به استخوان ها سرایت می کند، سرطان متاستاتیک استخوان نامیده می شود.

تومورهایی که در استخوان ها شروع به رشد می کنند، متاستاز استخوانی (یا به اختصار متاستاز استخوان) نامیده می شوند. این با سرطان اولیه استخوان متفاوت است، جایی که سرطان در استخوان ها شروع می شود.

در سرطان پروستات، مناطقی که بیشتر تحت تاثیر متاستازهای استخوانی قرار می گیرند عبارتند از:

 • ستون فقرات
 • مفصل ران
 • دنده

دیدگاه کلی چیست؟

پس از تشخیص سرطان متاستاتیک استخوان، نمی توان امید به زندگی دقیق را پیش بینی کرد. این می تواند تحت تأثیر عواملی مانند سن و میزان گسترش سرطان باشد. افرادی که بیش از یک محل انتشار سرطان دارند، امید به زندگی کمتری دارند.

یافته های یک مطالعه در سال 2017 تخمین زد که در مبتلایان به سرطان پروستات که به استخوان ها گسترش می یابد:

35 درصد نرخ بقای 1 ساله دارند.

12 درصد نرخ بقای 3 ساله دارند.

6 درصد دارای نرخ بقای 5 ساله هستند.

تشخیص زودهنگام ممکن است به بهبود این پیش آگاهی کمک کند.

سرطان پروستات با چه سرعتی به استخوان ها سرایت می کند؟

تشخیص زودهنگام سرطان پروستات  حتی قبل از هر گونه علائمی میتواند از پیشرفت ان جلوگیری کند. برخی از انواع سرطان پروستات بسیار کند رشد می کنند.

چهار مرحله اصلی سرطان پروستات وجود دارد. در هر مرحله، سرطان بر اساس عواملی مانند اندازه تومور، سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)  و سایر علائم بالینی درجه بندی می شود.

اگر سرطان به استخوان ها گسترش یافته باشد، پیشرفته ترین یا مرحله 4 در نظر گرفته می شود.

آزمایش‌های آزمایشگاهی جدیدتر ژن‌های درون سلول‌های سرطانی را بررسی می‌کنند. این می تواند اطلاعات بیشتری در مورد سرعت پیشرفت سرطان پروستات ارائه دهد.

همچنین یک سیستم درجه بندی به نام سیستم گلیسون وجود دارد که سرطان را بر اساس شباهت بسیار نزدیک به بافت طبیعی به یک گروه درجه تقسیم می کند.

در طول بیوپسی برای تشخیص سرطان پروستات، سلول ها از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرند. هر چه تعداد سلول‌های غیرطبیعی در نمونه بیوپسی بیشتر باشد، نمره گلیسون و گروه درجه بالاتر است.

وقتی سلول‌های غیرطبیعی بیشتری وجود داشته باشند، سرطان به سرعت گسترش می‌یابد.

پیش بینی 

پیش آگهی سرطان پروستات با متاستازهای استخوانی به عوامل مختلفی بستگی دارد. هنگامی که سرطان پروستات به استخوان ها گسترش می یابد، مرحله 4 است، مرحله پیشرفته.

هیچ درمانی برای مرحله 4 سرطان پروستات وجود ندارد، اما درمان می تواند به تقویت استخوان های ضعیف شده و کاهش علائمی مانند درد استخوان کمک کند.

همچنین ممکن است بخواهید مراقبت تسکینی را در نظر بگیرید. مراقبت تسکینی بر مدیریت علائم و حمایت از بهزیستی کلی شما تمرکز دارد.

شما می توانید درمان سرطان را در حالی که تحت مراقبت تسکینی هستید ادامه دهید. با تیم مراقبت از سرطان خود در مورد مراقبت تسکینی صحبت کنید.

شما می توانید در هر مرحله از سفر سرطان خود به خدمات مراقبت تسکینی دسترسی داشته باشید.

 

نحوه ی درمان

هنگامی که سرطان به خارج از پروستات گسترش می یابد، هدف اصلی درمان جلوگیری یا کند کردن گسترش آن به استخوان است.

اگر سرطان پروستات قبلاً به استخوان ها متاستاز داده باشد، هدف اصلی درمان کاهش علائم و جلوگیری از سایر عوارض مانند شکستگی استخوان یا فشردگی بند نخاعی است.

برنامه های درمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. گزینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- شیمی درمانی:داروهای شیمی درمانی سلول های سرطانی را هدف قرار داده و از بین می برند. این می تواند پیشرفت و گسترش سرطان به استخوان ها را کاهش دهد. همچنین ممکن است برای کوچک کردن تومورها برای کاهش اثرات تومور استفاده شود.

- داروهای ضددرد:اگر درد استخوان ناشی از سرطان پیشرفته پروستات دارید، مصرف داروهای ضد درد به عنوان ضد التهاب یا مواد افیونی ممکن است کمک کننده باشد. همچنین ممکن است از داروهایی برای درد عصبی استفاده کنید.

- کورتیکواستروئیدها:این داروها اغلب برای درمان سرطان پروستات در حال گسترش استفاده می شوند. آنها می توانند به تسکین درد استخوان برای برخی کمک کنند و همچنین ممکن است به  کاهش سطح PSA کمک کنند.

- تشعشعات خارجی:اگر فقط تعداد کمی تومور استخوان وجود داشته باشد، ممکن است از پرتو برای از بین بردن سلول های سرطانی و کاهش درد استفاده شود.

-رادیوداروها: اگر سرطان به چندین محل استخوان متاستاز داده باشد، این داروهای رادیواکتیو را می توان با تزریق برای از بین بردن سلول های سرطانی تجویز کرد. این به کاهش اندازه و درد تومور کمک می کند.

- بیس فسفونات ها : اینها داروهای خوراکی یا تزریقی هستند که استخوان ها را تقویت می کنند تا از نازک شدن آنها جلوگیری کنند. قوی‌تر کردن استخوان‌ها می‌تواند درد و خطر شکستگی را کاهش دهد. Zoledronate (Zometa) معمولا برای گسترش سرطان پروستات به استخوان استفاده می شود.

Denosumab (Xgeva).- :مشابه بیس فسفونات ها، این داروی تزریقی می تواند به تقویت استخوان ها برای جلوگیری یا کاهش تاخیر در شکستگی استخوان کمک کند. این معمولاً برای کسانی استفاده می شود که قبلاً سرطانی دارند که به استخوان ها گسترش یافته یا تحت هورمون درمانی هستند.

-عمل جراحی  : اگر سرطان پروستات به ستون فقرات گسترش یابد و آن را ضعیف کند، ممکن است یک جراحی جزئی به نام کیفوپلاستی برای تثبیت استخوان های آسیب دیده ستون فقرات با مخلوطی شبیه سیمان انجام شود.

علائم

درد استخوان اغلب اولین نشانه گسترش سرطان پروستات به استخوان است. درد ناشی از تغییر در ساختار استخوان ها و التهاب سلول های سرطانی است.

ممکن است مانند درد شدید یا درد مبهم باشد. می تواند در یک ناحیه موضعی شود یا کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. درد استخوان ممکن است بیاید و برود و اغلب در شب بدتر می شود.

سایر علائم و نشانه ها عبارتند از:

 • شکستگی استخوان یا شکستگی استخوان: متاستازهای استخوانی می توانند استخوان ها را ضعیف کرده و خطر  شکستگی استخوان را افزایش دهند. اینها معمولاً در دنده‌ها، مهره‌ها و پاها رخ می‌دهند.
 • فشرده سازی طناب نخاعی: این زمانی اتفاق می افتد که سرطان به ستون فقرات فشار می آورد. ممکن است منجر به علائمی مانند از دست دادن تعادل یا سوزن سوزن شدن یا ضعف در اندام های شما شود.
 • هیپرکلسمی: هیپرکلسمی که به عنوان سطح بالای کلسیم خون شناخته می شود، این زمانی اتفاق می افتد که کلسیم بیش از حد از استخوان ها خارج شده و وارد جریان خون شود. ممکن است منجر به علائمی مانند یبوست، تکرر ادرار، از دست دادن اشتها و تشنگی شدید شود.

 

اسکن وتست

چندین آزمایش و اسکن وجود دارد که می تواند سرطان پروستات را ارزیابی و نظارت کند:

 • تست PSA: سطح PSA می تواند به تعیین مرحله سرطان کمک کند. نظارت منظم می تواند کمک کند تا بررسی شود که آیا درمان ها موثر هستند یا خیر.
 • بیوپسی: نتایج بیوپسی می تواند به تعیین اینکه آیا سرطان به سرعت رشد کرده و گسترش می یابد یا خیر، کمک می کند. این به تصمیم گیری های درمانی کمک می کند.
 • آزمایش ژنتیک: اگر سرطان دارای ویژگی های پرخطر خاصی باشد یا به سایر نقاط بدن گسترش یافته باشد، ممکن است آزمایش ژنتیک توصیه شود.
 • تصویربرداری: اگر به متاستاز استخوان مشکوک باشید، احتمالاً برای بررسی تحت آزمایش تصویربرداری مانند اشعه ایکس، اسکن MRI، اسکن استخوان، اسکن PET یا سی تی اسکن قرار خواهید گرفت.
 • کار معمول خون: برای نظارت بر هرگونه تغییر در سطح کلسیم یا گلبول های قرمز خون، می توان کار خون مورد بررسی قرار داد. اینها می توانند نشانه های اولیه گسترش استخوان باشند.

اگر مشکوک به گسترش سرطان به استخوان ها باشد، می توان برای جمع آوری اطلاعات بیشتر آزمایشات بیشتری انجام داد.

منابعی برای مطالعه ی بیشتر:

 

نویسنده :دکتر اسماعیل مظفری پور
24 مرداد 1401
نظرات کاربران

اولین نفری باشید که به این مقاله نظر می دهید.