چربی سوز, مجله کافه دارو, مکمل های ورزشی

نقد و بررسی مکمل CLA

نقد و بررسی مکمل CLA

 

(CLA (Conjugated Linoleic Acid) یا کانجوکیتد لینولیک اسید یک اسید چرب است که در گوشت و مواد لبنی یافت می شود و اعتقاد بر این است ک دارای اثرات سلامتی بالایی است. لینولیک اسید که در واقع شکل رایج اسید چرب امگا ۶ است. عبارت کانجوکیتد یک عبارت برای توصیف نحوه چینش مولکول های اسید چرب است.

در حدود ۲۸ فرم مختلف از این ماده وجود دارد.

منبع اصلی CLA در گوشت، و مواد لبنی، حیواناتی است که از گیاهان تغذیه می کنند. مقدار CLA موجود در گوشت و لبنیات ارتباط مستقیمی با نوع تغذیه دام دارد و نشان داده شده است که در گوشت گاوهایی که از گیاهان تازه تغذیه میکردند حدود ۵۰۰ برابر بیشتر نسبت به گاوهایی که از علوفه های فرآوری شده تغذیه می کردند CLA وجود داشت.

مقدار CLA در کره حدود ۶ میلی گرم در گرم، در گوشت گاو ۵.۶ میلی گرم در گرم، در پنیر موزرلا ۴.۹ میلی گرم در گرم، ماست ۴.۸ میلی گرم در گرم و دانه کتان ۴.۵ میلی گرم در گرم است.

به صورت کلی زنان در روز نیازمند ۱۵۱ میلی گرم و مردان ۲۱۲ میلی گرم از این ماده هستند.

 

عملکرد های CLA

عملکرد اصلی CLA زمانی مورد توجه قرار گرفت که محققان دریافتند مصرف این ماده می تواند به موش ها برای مقابله با سرطان کمک کند.

یکی از اصلی ترین عملکرد هایی که برای CLA برشمرده می شود نقش آن در کاهش وزن چربی و بهبود ترکیب بدنی در افرادی است که دارای اضافه وزن هستند. مطالعات نشان داده اند استفاده از این مکمل CLA می تواند باعث افزایش مصرف چربی ها با افزایش فراهمی آن ها، تحریک شکستن چربی ها و جلوگیری از تولید چربی در موش ها گردد. نتایج مطالعات انسانی نیز از نقش این ماده در بهبود ترکیب بدنی و کاهش توده چربی در بدن انسان افزایش فراهمی اسید های چرب حکایت دارد. نتایج یک مطالعه نشان داد مصرف ۳.۲ دو میلی گرم در روز باعث کاهش نیم کیلویی در هر هفته نسبت به گروه کنترل گردید. مطالعه دیگری نشان داد مصرف ۲.۴ تا ۶ گرم از این ماده برای ۶ الی ۱۲ ماه باعث کاهش چربی بدنی به میزان ۱.۳۳ کیلوگرم در گروه مصرف کننده گردید.

 نتایج مطالعات نشان می دهد در شش ماه اول مصرف این مکمل میزان کاهش چربی بالا بوده و بعد از شش ماه این کاهش به فلات رسیده و اثر بخشی CLA کمتر می شود.

به نظر میرسد مصرف مکمل CLA مخصوصاً در شش ماه اول بعد از شروع مصرف می تواند باعث کاهش میزان چربی در بدن فرد گردد.

نکته حائز اهمیت این است که با توجه به ماهیت عملکردی این ماده که باعث می شود فراهمی اسید چرب ها در خون زیاد شود به عبارتی باعث می شود چربی های زیر پوستی شکسته و در اختیار بدن برای مصرف قرار گیرد و قاعدتاً بدن برای مصرف این اسید چرب ها باید تحرک بدنی و فعالیت ورزشی داشته باشد تا بتواند این اسید چرب های تجزیه شده را سوزانده و به مصرف برساند. پس در حین مصرف این مکمل انجام تمرینات ورزشی مخصوصاً تمرینات هوازی برای اثر گذاری مناسب این مکمل  بسیار لازم و ضروری است.

 

اثرات بالقوه دیگر:

مطالعات نشان داده اند افرادی که میزان CLA بیشتری را از طریق رژیم غذایی خود دریافت می کردند احتمال ابتلای پایین تری به دیابت نوع ۲ نسبت به همسالان خود داشتند همچنین این افراد احتمال کمتری به بیماری قلبی عروقی و سرطان های مختلف مبتلا می شدند. همچنین دانشمندان مصرف این ماده را بهبود عملکرد سیستم ایمنی مرتبط می دانند.

 

عوارض مصرف زیاد این مکمل:

همانطور که گفته شد CLA  یک اسید چرب است و مصرف زیاد CLA باعث تجمع چربی در کبد و عوارض متعاقب آن می شود. مصرف زیاد این مکمل با افزایش عفونت در بدن، مقاومت انسولینی و کاهش کلسترول های مفید بدنی همراه است.

 

مقدار مصرف:

به نظر می رسد مصرف ۳ الی ۶.۵ گرم در روز CLA می تواند باعث اثرات مفید آن گردد.

 

گردآوری و ترجمه: دکتر اسماعیل مظفری پور – کارشناس تغذیه و آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی

 

برخی منابع مورد استفاده :

Onakpoya IJ, Posadzki PP, Watson LK, Davies LA, Ernst E. The efficacy of long-term conjugated linoleic acid (CLA) supplementation on body composition in overweight and obese individuals: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. Eur J Nutr. 2012 Mar;51(2):127-

Whigham LD, Watras AC, Schoeller DA. Efficacy of conjugated linoleic acid for reducing fat mass: a meta-analysis in humans. Am J Clin Nutr. 2007 May;85(5):1203-11.

Banni S. Conjugated linoleic acid metabolism. Curr Opin Lipidol. 2002 Jun;13(3):261-6. doi: 10.1097/00041433-200206000-00005.

Dhiman TR, Anand GR, Satter LD, Pariza MW. Conjugated linoleic acid content of milk from cows fed different diets. J Dairy Sci. 1999 Oct;82(10):2146-56. doi: 10.3168/jds.S0022-0302(99)75458-5.

Castro-Webb N, Ruiz-Narváez EA, Campos H. Cross-sectional study of conjugated linoleic acid in adipose tissue and risk of diabetes. Am J Clin Nutr. 2012 Jul;96(1):175-81.

Smit LA, Baylin A, Campos H. Conjugated linoleic acid in adipose tissue and risk of myocardial infarction. Am J Clin Nutr. 2010 Jul;92(1):34-40. doi: 10.3945/ajcn.2010.29524.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *