چربی سوز, مجله کافه دارو, مکمل های ورزشی

سی ال ای یا ال کارنتین؟ کدام چربی سوز بهتری است؟

CLA یا الکارنتین؟ کدام چربی سوز بهتری است؟

 

 CLA یک اسید چرب است که در مواد لبنی و گوشت قرمز یافت می شود. سی ال ای با افزایش میزان تجزیه چربی زیر پوستی و جلوگیری از ذخیره آن ها باعث افزایش فراهمی چربی در خون به عنوان یک سوخت در دسترس شده و به این صورت موجبات کاهش میزان چربی را در فرد فراهم می آورد. همچنین تحقیقات متعددی نشان می دهند که این اسید چرب دارای اثرات بسیار مثبتی بر روی عملکرد سیستم ایمنی فرد دارد.

کارنتین یک اسید آمینو (نوعی پروتئین) غیر ضروری است که از تجزیه لیزین و متونین در کبد و کلیه تولید می گردد. این اسید آمینه با بهبود عملکرد میتوکندری های درون سلولی (که عموماً در افراد مسن دچار کاهش عملکرد می شوند) و بهبود ظرفیت قلبی عروقی باعث افزایش سوخت ساز بدن و به کلی افزایش ظرفیت هوازی می گردد.

 

حال کدام یک؟

 

اگر شما یک ورزشکار حرفه ای نیستید و تنها به دنبال کاهش درصد چربی بدن خود هستید به نظر می رسد مصرف CLA برای شما مفید تر باشد چرا که با مصرف این مکمل میزان فراهمی اسید چرب (که یکی از اصلی ترین موانع چربی سوزی در افراد غیر ورزشکار است) به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد و شما با انجام فعالیت های هوازی نتیجه بهتری را می گیرید.

ولی اگر شما یک ورزشکار حرفه ای هستید مصرف ال کارنتین می تواند باعث بهبود ظرفیت هوازی و قلبی عروقی شما گردد و این امر باعث بهبود عملکرد ورزشی شما مخصوصاً در تمرینات هوازی و استقامتی خواهد شد. همچنین این مکمل می تواند در افراد مسن نیز با بهبود عملکرد قلبی عروقی مفید باشد.

 

توصیه کاربردی: توصیه می شود افرادی که سابقه تمرینی مناسبی دارند این دو مکمل را به صورت ترکیبی مصرف کنند چرا که تجربه نشان داده ترکیب این دو باهم می تواند اثرات بهتری داشته باشد و فرد از تمامی اثرات ذکر شده برای هر دو محصول بهره ببرد.

 

گردآوری و ترجمه: دکتر اسماعیل مظفری پور – کارشناس تغذیه و آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *